فرانوآوران | بررسی خنک‌کننده لپتاپ N80 RGB دیپ‌کول

نقد و بررسی ها

تازه های دیپ کول و بوم پادز

شارژر فندکی

بررسی خنک‌کننده لپتاپ N80 RGB دیپ‌کول

  • ارسال شده در ۰۶ آبان ۹۷
  • دیدگاه ها ۰
  • بازدیدها 418

اگر نوت بوک شما مشخصات فنی به نسبت بالایی داشته باشد و نیاز داشته باشید با آن کارهای مختلفی را انجام دهید به طور حتم خواهید دید که دمای نوت بوک شما در هنگام کار کردن بالا خواهد رفت. حال به این مورد هوای گرم تابستان را هم اضافه کنید و ببیند چقدر این دو مورد می تواند باعث افزایش دمای نوت بوک و کاهش عمر آن در طولانی مدت شود. با توجه به این موضوع خرید یک کولر نوت بوک که بتواند باعث کاهش دمای نوت بوک بشود یکی از موارد ضروری است که بهتر است هرکسی برای افزایش عمر و بهبود کارایی نوت بوک خود انجام دهد.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

در کل مدل های زیادی در بازار وجود دارد که دارای امکانات و مشخصات فنی مختلفی است، اما در این مقاله به محصول تازه واردی بپردازیم که چند مدتی است در بازار عرضه شده است و مشخصات فنی خوبی دارد. کولر نوت بوک N80 RGB شرکت Deep Cool مدتی پیش در نمایشگاه کامپیوتکس معرفی شد و حال بعد از عرضه نهایی برای بررسی در اختیار ما قرار گرفته است تا بتوانیم بررسی دقیق تری از این کولر داشته باشیم.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

طراحی و مشخصات فنی  

N80 RGB از نظر ظاهری ساختار ساده ای دارد اما با این وجود جزء کولرهایی به حساب می آید که طراحی خوبی دارد. این کولر ابعادی برابر با ۲۵×۳۱۶×۴۲۷ میلی متر دارد. این ابعاد امکان پشتیبانی از ۱۷.۳ و بیشتر را به این کولر داده است و این یکی از نکات مثبت این کولر به حساب می آید. برای گردش بهتر هوا و کاهش دمای نوت بوک از دو فن ۱۴ سانتی متری با سیستم Sleeve Bearing با سرعت چرخش ۸۰۰ دور در دقیقه استفاده شده است که در هنگام کار کردن نویز بسیار کمی تولید می کند. این فن ها قادر هستند حداکثر جریان هوایی برابر با ۳۲.۱۶CFM را در میزان نویز ۲۳.۳ دسی بل تولید کند. N80 دارای حداکثر توان مصرفی ۳ وات دارد و در ولتاژ پنج ولت و شدت جریان ۰.۵ آمپر کار می کند. وزن این محصول ۱۱۱۰ گرم است که با توجه به ابعادش وزن منطقی دارد. سطح رویی کولر از نوع فلزی است که این موضوع باعث می شود گرمای تولیدی از نوت بوک زودتر در محیط پخش شود و این موضوع باعث افزایش کارایی می شود.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

با استفاده از بخش فلزی، Deep Cool توانسته است تا حدودی زیادی به بهبود وضعیت هدایت گرمایی کمک کند. همچنین برای گردش بهتر هوا و جلوگیری از لیز خوردن نوت بوک روی خنک کننده از چهار پد روی سطح فلزی کولر استفاده شده است که به خوبی وظیفه ثبات نوت بوک و گردش بهتر هوا را انجام می دهد.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

از آنجایی که با یک کولر مخصوص نوت بوک گیمینگ رو به رو هستیم پس وجود نورپردازی RGB چیزی دور از ذهن نیست. برای همین این شرکت درست در بخش جلویی کولر از از یک نوار برای نورپردازی استفاده کرده است. برای نورپردازی سه حالت متغیر Waves، Cycles و Breathing در نظر گرفته شده است و سه حالت تک رنگ Constant Light (نور ثابت)، Breathing و Meteor در نظر گرفته شده است. همچنین برای تنوع بیشتر بیش از هشت رنگ در نظر گرفته شده است که می توان حالت ها آن را تغییر داد که این موضوع تنوع تغییرات را بیشتر می کند. در حالت Full RGB شما تنوع رنگی بسیار کاملی را می بینید. اما مورد جالب در مورد این قابلیت امکان مدیریت آن با استفاده از دکمه لمسی است که در جلوی کولر قرار دارد.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

برای خاموش و روشن کردن روشنایی کافی است که دو بار آن را لمس کنید (مانند دوبار کلیک کردن ماوس) و برای تغییر رنگ ها و حالت های نمایش آن نیز کافی است به آرامی این کلید را لمس کنید در این حالت در ابتدا با لمس رنگ و در مرحله بعدی وضعیت نمایش آن تغییر می کند. Deep Cool در N80 RGB امکان مدیریت زاویه کولر را دو زاویه ۵ و ۸ درجه فراهم کرده است که براساس نیاز کاربر می تواند یکی از این دو زاویه را انتخاب کند. در بخش پشتی کولر دو پورت USB نسخه سه دیده می شود که یکی ورودی و دیگری خروجی است.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

شما می توانید با استفاده از کابلی که همراه کولر است آن را به یک پورت USB نسخه ۳  نوت بوک وصل کنید و پورت خروجی را به یک HUB USB متصل کرده و وسایل مختلف را به آن وصل کنید. البته برای اینکه برای تامین توان با مشکلی رو به رو نشوید یک پورت اضافی هم روی کابل وجود دارد که می توانید آن را به پورت دیگری از نوت بوک بزنید تا در صورت اتصال چند وسیله به هاب USB با مشکل توان رو به رو نشوید. البته در کل کلیدی برای مدیریت فن ها وجود ندارد و در زمانی که نوت بوک در حالت آماده به کار است و جریان برق USB قطع است فن ها کولر کار نمی کند. در مجموع امکانات و طراحی که این کولر دارد برای یک کولر خوش قیمت مانند N80 RGB خوب است.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

تست کولر

ما برای تست این کولر از نوت بوک Hp Spectre X360 مدل ۱۵ اینچی استفاده کردیم. این نوت بوک به علت داشتن فلزی و ساختاری که دارد کمی نسبت به نوت بوک های هم رده گرم تر است. با توجه با اینکه این کولر از نوت بوک های ۱۷ اینچ و بزرگتر پشتیبانی می کند مشکلی در زمینه فضا برای نوت بوک ۱۵.۴ اینچی خود نداشتیم. صدای فن های کولر حتی در هنگام شب که هیچ صدایی در محیط به سختی قابل شنیده می شود و گاهی ما برای اینکه بفهمیم فن ها در حال کردن است مجبور بودیم به کولر نزدیک شویم تا ببینم واقعا روشن است یا خیر! در تست هایی که ما کردیم در حالتی که که فن ها خاموش بود دمای پردازنده نوت بوک را در دمای استاندارد اتاق بررسی کردیم و بعد از آن همان تست را دقیقا در شرایط دمایی یکسان و میزان پردازش همسان انجام دادیم. در این وضعیت دمای پردازنده حداقل ۱۰ درجه سانتیگراد خنک تر از حالتی بود که نوت بوک روی کولر نیست.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

اما نکته جالب توجه در این میان کاهش دمای قابل احساس بدنه نوت بوک که به علت استفاده از بدنه فلزی در x360 به خوبی قابل احساس است. این موضوع برای ما که مدت ها بود از این نوت بوک بدون کولر استفاده کرده بودیم به خوبی قابل احساس بود و به نظر ما دو فن ۱۴ سانتی متری کولر نوت بوک به خوبی توانست دمای آن را پایین بیاورد. ما برای تامین توان دو حالت را در نظر گرفتیم، حالت اول کولر نوت بوک را به یک منبع تغذیه متصل کردیم که در این حالت همیشه فن کولر کار می کند و فقط شما می توانید با استفاده از دکمه لمسی جلوی کولر نورپردازی RGB را خاموش و روشن کنید. در وضعیت دیگر هم آن را به پورت USB نوت بوک وصل کردیم البته در این حالت هم باید تنظیمات پاور USB نوت بوک را در وضعیتی قرار دهید که وقتی نوت بوک را در حالت آماده به کار می گذارید جریان پورت USB را قطع کند چون در غیر این صورت فن به صورت دائم کار می کند. با این وجود به نظر ما اگر Deep Cool امکان فعال یا غیر فعال کردن فن را با استفاده از کلید لمسی سیستم نورپردازی RGB یا کلید جدایی فراهم می کرد بهتر بود. در بخش نورپردازی RGB کولر N80 RGB امتیاز خوبی می گیرد. امکانات و حالت های نمایش نوری در این کولر به خوبی با استفاده از کلید لمسی جلوی کولر قابل مدیریت است و طیف و حالت های ان ساختار خوبی به کولر داده است. در کل تجربه دو هفته استفاده پیوسته از این کولر واقعا خوب بود و باعث شد علاوه بر جلوه بصریی که این کولر وقتی روی میز قرار میگیرد ایجاد می کند، باعث کاهش دما و افزایش کارایی نوت بوک در کاربردهای مختلف شود. جالب است بدانید بعد از استفاده از کولر به علت کاهش دما، در کمتر شرایط دور فن پردازنده نوت بوک بالا رفت.

بررسی کولر نوت بوک N80 RGB دیپ‌کول

 

منبع: سایت مجله سخت‌افزار

 

 

اشتراک گذاری این مطلب
امتیاز دهید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ویدئو هفته

راهنمای نصب و راه اندازی ایرکولر GAMMAXX GT TGA دیپ‌کول

GAMMAXX GT TGA یکی از جدیدترین ایرکولرهای اتصال مستقیم کمپانی دیپ‌کول است که با برخورداری از سیستم نورپردازی و روشنایی RGB و همچنین عملکرد خنک‌کنندگی مناسب، به گیمرها این امکان را می‌دهد که تجربه‌های جدید و منحصربفردی را هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی کسب کنند. این خنک‌کننده بادی دارای سه هیت‌پایپ مسی است که به صورت اتصال مستقیم طراحی شده تا بیشترین سطح تماس برای جذب بالاترین مقدار گرما از سطح IHS پردازنده صورت پذیرد. سیستم نورپردازی این ایرکولر از نوع RGB و قابل کنترل بوده و با سیستم روشنایی Aura Sync مادربردهای ایسوس نیز کاملاً سازگار است. یک فن ۱۲ سانتیمتری RGB با پنل پلاستیکی ضد ارتعاش، وظیفه خنک‌سازی دمای پردازنده سیستم شما با سرعت ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دور در دقیقه را برعهده دارد. گامکس GT TGA را می‌توانید بر روی هر دو پلتفرم اینتل و AMD نصب کرده و زیبایی سیستم گیمینگ یا خانگی خود را توسط جلوه‌های ویژه نورپردازی افزایش دهید. اما نصب ایرکولر GAMMAXX GT TGA بسیار آسان بوده و اتصال کابل‌ها بر روی هدرهای مخصوص RGB‌ بر روی مادربرد به سرعت امکان‌پذیر است. در ویدئوی آموزشی امروز چگونگی آماده‌سازی و نصب این خنک‌کننده بادی بر روی مادربرد بررسی می‌شود:   سایر ویدئوهای آموزشی: ویدئوهای دیگر بررسی...